Satyren erkender: Vi står bag DR-dokumentar om Grønlands kryolit 4.79/5 (19)

Foto: Lex.dk

Den udskældte kryolit- dokumentar ”Grønlands hvide guld” var researchet, tilrettelagt og produceret af Satyren. DR’s generaldirektør Maria Rørbye Rønn er chokeret over nu afpubliceret dokumentar.

Den skandaleombruste dokumentar om Danmarks kryolitudvinding i Grønland har taget en endnu vildere drejning. Satyren kan sensationelt afsløre, at Satyren selv, under dække, stod bag den udskældte dokumentar, som  forleden blev vist på DR, men nu er pillet ned igen.

I udsendelsen blandes økonomiske æbler og pærer sammen i sådan et omfang, at flere danske økonomer har fået et nervøst sammenbrud. Dokumentaren fremfører også den påstand, at Danmark tjente mindst 400 milliarder kroner på kryolitten, hvilket fik historikere og borgerlige politikere på barrikaderne.

Fed satirisk joke

Til Satyrens gravergruppe siger Satyrens samfundsredaktør, at det hele blot er en satirisk joke. Den blev udtænkt under Satyrens løsslupne julefrokost forrige år. Under høj skraldlatter sammensatte fire halvnøgne kernemedarbejdere første udkast til manus. Det foregik under indtagelse af både alkohol og angiveligt også ulovlige substanser, der inspirerede temaet om det kostbare hvide pulver fra Grønland.

Joken var inspireret af DR’s egen satire ”Ellen imellem”, hvor en astrofysiker blev interviewet af en fladjordstilhænger, uden hun vidste det.

Alle involverede var dog enige om, at det var let at gennemskue, satiren.

 –  Ja, det hele var en stor spøg, og DR hoppede i med begge ben. Det er himmelråbende, og jeg måtte konstant spørge kollegaerne, om det nu også var rigtigt, siger Satyrens samfundsredaktør og klasker sig på lårene af grin.

Hun erkender, at hun i sidste uge gav Sachertorte til både nuværende og tidligere medarbejdere på redaktionen som belønning for den store PR-succes med udsendelsen, der samtidig har givet mediet sit kommercielle gennembrud. Det betyder, at Satyren fremover kan frasige sig finansiel støtte fra C.F. Tietgen.

Formålet med spøgen var at undersøge, hvor vilde oplysninger, det var muligt at snige forbi DR’s faktatjekkere og redaktører. Det viste sig at være temmelig meget.

– Tænk! De kunne ikke kende forskel på omsætning og overskud, og de åd hele narrativet om Danmarks lukrative udvinding af mineraler, fremstammer redaktøren hulkende af latter.

Intet at grine af

Der er ikke noget at grine af, synes generaldirektør i Danmarks Radio, Maria Rørbye Rønn. Hun er lettet over, at DR nu er frikendt i skandalen om den fejlbefængte udsendelse, men hun raser over, at hun og hendes ansatte blev holdt for nar.

Rørbye Rønn har talt med sin ansvarlige redaktør. Han er ligeså målløs og blev efter samtalen supenderet Det samme er chefen for DR Satire. Under et ledelsesmøde sad han og fniste anerkendende.

– Redaktøren fortæller mig, at han kender Satyren som et velrenommeret og prisbelønnet historisk medie, han selv abonnerer på. Det faldt ham ikke ind, at det er et satire, siger Maria Rørbye Rønn og fortsætter:

– Satyren har ført os bag lyset, og det er utilgiveligt. Vores advokater er sat på sagen. Selvom vi fik programmet næsten gratis, så er det vigtigt, at vi er en troværdig kilde til nyheder og baggrund og samtidig formidler nye og overraskende perspektiver på historien. Derfor står vi fremover selv for produktionerne.   

Hun afslører, at en kommende dokumentar afslører, hvordan sorte slaver tjente kassen i Dansk Vestindien. I støbeskeen er også en serie om, hvordan danske landmænd tjente stygt på Stavnsbåndet, og hvordan danske jøder genererede store summer under Anden Verdenskrig.

Foto: Lex.dk.

Vurder denne artikel

Be the first to comment on "Satyren erkender: Vi står bag DR-dokumentar om Grønlands kryolit"

Efterlad en kommentar

Din e-mail adresse vil ikke blive offentliggjort.


*